Smakowita galaretka to propozycja dania, bez którego nie ma świąt.

Wiele osób wprost nie wyobraża sobie świąt Bożego Narodzenia bez galaretki wieprzowej. Jest to danie smakowite, pełne wartościowego kolagenu i sycące. Wspaniale sprawdza się jako potrawa dla osób borykających się z chorobami stawów, kości, oczu i skóry. 

 

Niestety, wiele osób nie podejmuje się przygotowania galarety wieprzowej z uwagi na fakt, że wydaje im się ona trudna i czasochłonna w przyrządzeniu. Jednak nic bardziej mylnego. Przygotowuje się ona bowiem niemal całkowicie sama, bez udziału kucharza. Warto w szczególności wypróbować przepisu na chudą, aromatyczną od czosnku galaretę z dodatkiem jajka.

 

 

Niezbędne składniki:
  • jedna średnia cebula
  • kilogram mostka wołowego
  • główka czosnku
  • jedna pietruszka
  • trzy jajka
  • jedna golonka wieprzowa
  • dwie nóżki wieprzowe
  • jedna marchew
  • liść laurowy, sól do smaku, pieprz w ziarnach i ziele angielskie

 

Sposób przygotowania:
Nóżki, golonkę oraz mostek włożyć do garnka i zalać wodą tak, aby w pełni przykryła mięso, które należy moczyć minimum dwie godziny (najlepiej jednak wydłużyć ten proces na całą noc). Moczenie jest o tyle istotne, że pomaga pozbyć się wszelkiej zakrzepłej krwi, co z kolei ułatwia późniejsze uzyskanie klarownego wywaru. Dodatkowo proces ten znacząco zmiękcza skórę na częściach mięsnych. Po namaczaniu nóżki dokładnie oczyścić, a mostek podzielić na mniejsze kawałki.

 

Mięso ułożyć na dnie możliwie jak najwyższego garnka i zalać je wodą około 5-7 cm powyżej. Wodę z kawałkami mięsnymi zagotować na wolnym ogniu. Bardzo ważne jest to, aby regularnie zbierać napływającą szumowinę, gdyż jej obecność w wywarze odbierze wymaganą od galarety klarowność. Po doprowadzeniu do wrzenia całość musi się jeszcze gotować około czterech do pięciu godzin na możliwie najniższym palniku. Nie wolno dolewać wody, nawet gdy zacznie odparowywać.

 

Czas dodać przyprawy i warzywa. Pieprz, łyżka soli, ziele angielskie i liście laurowe należy wrzucić do wywaru wraz z marchwią i pietruszką. Cebuli nie należy natomiast obierać, a wrzucić wraz ze skórką. Jej złocisty kolor nada odpowiedniej barwy przyszłej galarecie wieprzowej. Całość powinna dogotowywać się jeszcze maksymalnie półtora godziny.

 

 

Części mięsne są po tym czasie gotowe do obrania. Należy je odłowić łyżką cedzakową, a esencjonalny bulion przecedzić przez sito o drobnych oczkach. Ostygłe golonki, nóżki i mostek oddzielić od kości i wymieszać z przeciśniętym przez praskę czosnkiem. Jeśli ilość tłuszczu w wywarze wydaje się być za duża, można go na tym etapie usunąć. W tym celu doskonale sprawdzi się zwykły papierowy ręcznik, który należy bardzo delikatnie zanurzyć w bulionie.

 

 

Doprawić do smaku solą i pieprzem. Jajka należy ugotować na twardo (zajmuje to 9-10 minut), ostudzić i obrać ze skorupki.

 

Galaretę można zaserwować w bardzo oryginalny i niespotykany sposób. W tym celu należy przygotować silikonowe kokilki do babeczek. Połowę jaja położyć na spodzie takiej foremki, przykryć warstwą mięsa i zalać ostrożnie bulionem.

 

 

Galaretę należy zostawić na noc w lodówce, aby odpowiednio stężała i nabrała smaku.

 

Galaretka wspaniale smakuje z ostrą musztardą lub chrzanem. Podawać bezpośrednio przed spożyciem. 

error: Content is protected !!