18 metod wykorzystania sody oczyszczonej – królowej czystości

Sodę oczyszczoną najczęściej wykorzystujemy jako proszek do pieczenia przy wypieku ciast. Ale nie można również lekceważyć jej pozostałych właściwości!

 

To również bezpieczny dla zdrowia, hypoalergiczny i uniwersalny środek czyszczący. Doskonale czyści wszystkie zabrudzenia i nie pozostawia przykrego zapachu.
Zaopatrz się tylko w kilka torebek sody oczyszczonej i patrz jak bez śladu znikają nawet najstarsze zabrudzenia.

Oto najciekawsze zastosowania sody:

 

Tapicerka

Rozpuść sodę oczyszczoną w ciepłej wodzie. Lekko brudną i nieprzyjemnie pachnącą tapicerkę meblową, przetrzyj przygotowaną mieszanką, a po 15 minutach ponownie przetrzyj czystą wodą. Od tej pory ciesz się świeżością.

 

Czajnik

Czajnik jest najbardziej podatnym na gromadzenie się kamienia, urządzeniem domowym. Najtańszym i najłatwiejszym sposobem na pozbycie się kamienia z czajnika, jest właśnie soda oczyszczona.
Wlej wodę do czajnika, wsyp 1 łyżkę sody i zagotuj wodę. Potem wyczyść czajnik, wlej ponownie wodę i zagotuj, aby pozbyć się resztek sody i kamienia.

 

Patelnia

Uporczywy tłuszcz z patelni zniknie bez śladu, jeśli wymieszasz płyn do naczyń z sodą oczyszczoną. Z pomocą tej pasty, usuniesz tłuszcz bez większego wysiłku.

 

Srebrna biżuteria i sztućce

Aby przywrócić blask swojej srebrnej biżuterii i sztućcom, umieść je na folii aluminiowej i włóż do garnka. Dodaj do 1 litra gorącej wody 60 g sody oczyszczonej, wymieszaj i wlej do garnka ze srebrem.
Doprowadź do wrzenia i gotuj przez 15 minut. Już po 3-4 minutach zobaczysz jak srebro się rozjaśnia i odzyskuje nieskazitelny blask.

 

Buty

Doskonale radzi sobie z nieprzyjemnym zapachem skórzanych butów, ale brzydki zapach usuniesz równie skutecznie z trampek i tenisówek.
Wsyp do butów trochę sody oczyszczonej i odstaw je na godzinę. Po tym czasie pozbądź się sody z butów, a zapach zniknie.

 

Pojemniki na żywność

Mogą dość szybko ulec zanieczyszczeniu. Dlatego odśwież je gąbką posypaną sodą lub wytrzyj najbardziej trwałe zabrudzenia z pomocą pasty, przygotowanej z sody i niewielkiej ilości ciepłej wody.

 

Brudna lodówka

Aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z lodówki, przetrzyj wszystkie ściany i półki mieszanką wody z sodą, lub sporządzoną mieszankę postaw w pojemniku na jednej z półek na kilka minut.

 

Owoce i warzywa

Umyj je w ciepłym roztworze sody, aby pozbyć się śladów wosku z kupionych produktów.

 

Wszystkie powierzchnie kuchenne

Mieszanką wody z sodą, skutecznie wyczyścisz każdą zabrudzoną powierzchnię od blatu kuchennego, poprzez zlewozmywak i urządzenia ze stali nierdzewnej, po kuchenkę mikrofalowa i piekarnik.

 

Gąbki kuchenne

Gąbki pochłaniają po kilku dniach wiele różnych zapachów i brud. Możesz przedłużyć ich użyteczność, poprzez zanurzenie w ciepłym roztworze wody z sodą.

 

Legowisko zwierzaków

Wystarczy posypać je sodą oczyszczoną, odczekać 15 minut i dokładnie odkurzyć.

 

Zapach z kosza na śmieci

Wsyp łyżkę sody oczyszczonej na lub pod spód worka na śmieci. Soda oczyszczona jest naturalnym absorbentem, który poradzi sobie z każdym nieprzyjemnym zapachem.

 

Odpływ zlewozmywaka

Wsyp pół szklanki sody bezpośrednio do odpływu, a następnie zalej ją połową szklanki octu. Szybko przykryj odpływ spodkiem – będzie buzować. Odczekaj 5 minut, a następnie spłucz intensywnie gorącą wodą. Brzydki zapach zniknie bez śladu.

 

Stare zabawki

Odświeżysz stare zabawki, myjąc je gąbką zanurzoną w roztworze sody oczyszczonej i ciepłej wody.

 

Dziecięce malowidła na ścianach

Jeśli dzieci, niespodziewanie pomalowały ściany, usuń malowidła gąbką z roztworem wody i sody oczyszczonej lekko pocierając.

 

Pleśń w łazience

Pleśń w domu jest bardzo niebezpieczna dla zdrowia. Wystarczy mała plamka, która w krótkim czasie się rozprzestrzeni na większe powierzchnie.
Do szklanki gorącej wody, dodaj kilka łyżek sody oczyszczonej i 1 łyżkę dowolnego proszku do prania. Dokładnie wymieszaj i z pomocą starej szczoteczki do zębów, wyczyść powierzchnię pokrytą pleśnią. W ten sam sposób, skutecznie wyczyścisz również zabrudzone fugi.

Dywany

Wystarczy posypać sodą dywan, a następnie dokładnie odkurzyć. Soda usunie również nieprzyjemne zapachy.

 

Pluszaki

Je również można wyczyścić za pomocą sody. Aby to zrobić, włóż pluszaka do plastikowej torby, wsyp szklankę sody i zabezpiecz torbę. Potem mocno wstrząśnij. Soda oczyszczona pomoże usunąć cały brud i kurz.

 

Podziel się tymi sposobami ze znajomymi, a z nami swoimi doświadczeniami!

error: Content is protected !!