Zdrowie mózgu i serca jest ściśle powiązane
Choroby serca oraz neurodegeneracyjne problemy zdrowotne stają się coraz powszechniejsze na całym świecie, również w Polsce. Mimo to to właśnie my mamy duży wpływ na zmniejszenie ryzyka ich wystąpienia. Istnieje pięć kluczowych nawyków, których stosowanie nie tylko jest zalecane, ale wręcz niezbędne, jeśli pragniemy cieszyć się długim okresem zdrowia i sprawności mózgu oraz serca.
Pięć nawyków, które odmienią Twoje zdrowie
Współczesne badania potwierdzają, że istnieje silny związek pomiędzy kondycją układu sercowo-naczyniowego a zdrowiem mózgu. Demencja i inne choroby neurodegeneracyjne to poważny problem zdrowotny, który narasta. Dlatego dbanie o serce jest również inwestycją w sprawność umysłową.
Amerykańskie badanie zatytułowane „Cardiovascular Health and Biomarkers of Neurodegenerative Disease in Older Adults”, prowadzone przez naukowców z Chicago i Sacramento oraz opublikowane w JAMA Network, wskazuje, że zachowanie zdrowego układu sercowo-naczyniowego znacząco zmniejsza ryzyko rozwoju demencji. Analizie poddano niemal 11 tysięcy osób w wieku około 73 lat, oceniając ich stan zdrowia serca oraz funkcje poznawcze.
Wśród nawyków, które naukowcy wyróżnili jako najbardziej korzystne dla zdrowia serca i mózgu, znalazły się:
- Zdrowa dieta
- Regularna aktywność fizyczna
- Stałe monitorowanie poziomu ciśnienia krwi, cholesterolu oraz glikemii
- Utrzymywanie prawidłowej masy ciała
- Unikanie papierosów
Osoby, które stosowały się do tych zasad, miały niższy poziom biomarkerów neurodegeneracyjnych, co dowodzi wolniejszego starzenia się ich mózgów.
Jak styl życia oddziałuje na kondycję mózgu i serca?
Utrzymanie sprawnego układu krążenia poprzez aktywność fizyczną, zbilansowaną dietę oraz kontrolę najważniejszych parametrów zdrowotnych, poprawia transport tlenu do mózgu, co wspiera jego prawidłową pracę i opóźnia procesy starzenia.
Warto pamiętać, że niewydolność serca może nawet podwoić ryzyko demencji, a choroba wieńcowa oraz migotanie przedsionków zwiększają je o około 40%. Niestety według szacunków, z niewydolnością serca zmaga się w Polsce aż 1,3 miliona osób, a choroby serca odpowiadają łącznie za 37% wszystkich zgonów.
Jednak istnieje nadzieja – aż 80% tych przypadków można by uniknąć dzięki profilaktyce i zmianie nawyków, co znacząco wpływa także na długowieczność i sprawność mózgu.