12 oznak, które świadczą o tym, że należy trzymać się z daleka od TEJ osoby

Zazwyczaj chcemy wierzyć, że ludzie są z natury dobrzy. Kiedy jednak odkrywamy, że jesteśmy wykorzystywani lub mamy do czynienia z osobami złośliwymi i mściwymi, dochodzimy do wniosku, że nie możemy dalej ulegać złudzeniom. Nie powinniśmy wchodzić w bliskie kontakty z takimi osobami, gdyż nawet nie zorientujemy się, że znaleźliśmy się w toksycznej relacji, z której po czasie bardzo trudno się uwolnić.

 

Psycholodzy twierdzą, że nawet jedna na 25 osób wykazuje osobowość socjopatyczną. Tacy ludzie mogą bez żadnych wyrzutów sumienia oszukiwać innych, myślą tylko o sobie i nie potrafią kochać. Jak zatem można sprawdzić, czy nie jesteś związany z socjopatą lub nie zaczynasz wchodzić w relacje z kimś, kto wbrew pozorom nie życzy Ci dobrze? W dalszej części tekstu znajduje się 12 podpowiedzi, które pomogą Ci rozeznać się w sytuacji. Jeśli dojdziesz do wniosku, że dana osoba posiada wszystkie poniższe cechy, dla własnego spokoju jak najszybciej zerwij relację z nią.

 

1. Brak realnego spojrzenia na rzeczywistość

Choć jesteś absolutnie pewny swojej racji w jakiejś kwestii, druga osoba nie jest w stanie przyjąć tego do wiadomości i uparcie stoi przy swoim. Na dodatek nie umie przyznać się do błędów i nie chce ponosić odpowiedzialności za własne czyny. Udaje, że nic się nie stało, mimo że wszyscy dookoła wiedzą, jaka jest prawda. Po pierwsza przesłanka świadcząca o tym, że masz styczność z toksyczną osobą.

2. Przekręcenie faktów

Oszuści opanowali tę umiejętność do perfekcji. Świetnie manipulują faktami i potrafią kłócić się aż do upadłego. A Ty w pewnym momencie dochodzisz do wniosku, że nie można aż tak dobrze kłamać. Zaczynasz myśleć, że to Ty nie masz racji. Masz do czynienia z mistrzem przebiegłości.

3. Wstrzymywanie informacji

Kiedy socjopata czuje, że coś mogłoby go zdradzić, po prostu milczy. Przestaje pisać, dzwonić, nie wchodzi z nikim w dyskusje. Traktuje ciszę jako tajną broń przeciwko osobom, którym na nim zależy, gdyż doskonale wie, że długotrwały brak kontaktu potrafi zniszczyć relację. Zazwyczaj nie przyznaje się do kłamstwa, bo wie, że nikt mu tego nie udowodni. Lubi za to zbierać informacje o innych, aby wykorzystać je dla własnych celów np. jako środek do manipulacji.

4. Wprowadzanie w błąd

Ten typ człowieka doskonale radzi sobie w graniu na emocjach innych osób, a jest to zachowanie wielce karygodne. Zdaje sobie sprawę, z tego, że słowa mają wielką moc i chętnie to wykorzystuje, by osiągnąć zamierzony cel. Wprowadza innych w błąd, aby wpędzić swoją ofiarę w poczucie winy, zakłopotanie lub osamotnienie. Może Cię tak zmanipulować, że dojdziesz do wniosku, że najbliższa Ci osoba jest twoim największym wrogiem.

5. Kłamstwa

Kłamstwa to najważniejszy składnik jego osobowości. Dzięki nim może wykreować w oczach odbiorcy dowolny obraz własnej osoby. Jeśli złapiesz go na kłamstwie, bardzo szybko wymyśli inne, które zakamufluje to wcześniejsze.

6. Brak poczucia winy

Ktoś tak zły jak sam diabeł nie wie, czym jest poczucie winy. Zazwyczaj przyjaźni się i wchodzi w związki z osobami dobrymi, które nie dostrzegają zła w innych. Dlatego bez problemu może ich wykorzystywać, nie przejmując się ich uczuciami.

7. Brak poczucia odpowiedzialności

Taka osoba nie zna poczucia odpowiedzialności. Zwykle zrzuca ją na innych: członków rodziny, przyjaciół czy współpracowników. Z tego powodu nie można powierzyć mu pod opiekę zwierzęcia. Nie nadaje się też na partnera, z którym można założyć rodzinę.

8. Manipulowanie

Z socjopatą nie można wygrać, bo umie doskonale manipulować swoim otoczeniem oraz Twoimi uczuciami. Zawsze zmanipuluje innych w ten sposób, aby pomyśleli, że to Ty jesteś wszystkiemu winien. A to nad nim wszyscy będą się litować.

9. Fałszywa przyjaźń

Jeśli taka osoba oferuje Ci pomoc, zapewne dostrzega w tym jakąś korzyść dla siebie. Masz wrażenie, że Twoje problemy sprawiają mu jakąś dziwną przyjemność? Tak właśnie jest.

10. Złodziej czasu

Im więcej czasu poświęcisz na relację z socjopatą, np. odpowiadając na idiotyczne SMS-y i wiadomości, które przysyła Ci bezustannie, tym mniej czasu będziesz miała dla siebie. Toksyczny człowiek w ten sposób dąży do tego, aby odseparować Cię od rodziny i znajomych, gdyż oni widzą, że coś jest z nim nie w porządku i będą próbować otworzyć Ci oczy.

11. Podwójne życie

Ty widzisz to, co chcesz widzieć, a ta osoba świetnie wkomponuje się w taką rolę. Jednak prawda może okazać się zupełnie inna. Osoby o skłonnościach socjopatycznych zazwyczaj udają, że są uczciwe i prostolinijne, ale naprawdę mogą prowadzić podwójne życie. Jeśli nie wiesz dokładnie, gdzie taka osoba pracuje, czym się naprawdę zajmuje, jakich ma znajomych i nigdy nie odwiedziłeś go w domu – miej się na baczności.

12. Kontrola

Osoby o skłonnościach socjopatycznych wyjątkowo mocno pilnują tego, abyś nie odkrył prawdy o nich. Mimo że tak bardzo dbają o własną prywatność, pragną mieć pełną kontrolę nad Twoim życiem. Dlatego musisz uważać, z kim dzielisz się swoimi sekretami i kogo obdarzasz pełnym zaufaniem.

 

Warto podzielić się treścią tego artykułu ze znajomymi.

error: Content is protected !!